Home > Achievements > Awards > Awards 2014 - 2015

 
 

Awards 2014 - 2015



Organizer / Subject / Club
Event
Name of Students
Awards
Hong Kong Computer Society
Shanghai Computer Society and
Information Management Association
Taiwan-Hong Kong-Shanghai Youth IT Summer Camp 2014
-
St. Rose of Lima's College
Web Design Competiton
First Prize
Merit Prize
Fun Cup Debate Competition
SRL vs Methodist College
Chinese Debating Club:
Cherry Sum (F.5A)
Bella Chu (F.4A)
Agnes Yeung (F.4E)
Jackie Li (F.3B)
Holly Li (F.3B)
Erica Yeung (F.3A)
Winner
Cherry Sum (F.5A)
Best Debater
St Teresa Secondary School
4 X 100m Invitation Relay
Third Prize
Shatin Sai Kung Inter-school Volleyball Competition
Grade A (Division One)
SRL vs Buddhist Wong Wan Tin College
Winner
Grade A - Overall
Fourth Prize
Grade B - Overall
Second Prize
Grade C (Division One)
SRL vs Buddhist Wong Wan Tin College
Champion
Grade C - Overall
Champion
Shatin Sai Kung Inter-school Swimming Competition
Grade B
6th Prize
Grade C
4th Prize
Girls Overall (Grade A, B and C)
6th Prize
St. Rose of Lima's College
Moral and Civil Education Board Competition
Champion
First Runner-up
Second Runner-up
Hong Kong Secondary Schools Debating Competition
SRL vs HKICC School of Creativity
SRL vs Valtora College
Audrey Wong (F.3A)
Tanya Ng (F.3A)
Natalie Chen (F.3A)
Winner
Natalie Chen (F.3A)
Best Debater
SRL vs Valtora College
Stephanie Szeto (F.3A)
Tulips Tang (F.3A)
Loraine Kuk (F.3A)
Winner
Loraine Kuk (F.3A)
Best Debater
Overall (New Territories East Junior Division 1)
First Runner-up
30th Sing Tao Inter-school Debating Competition
SRL vs CUHKFAA Chan Chun Ha Seondary School
Judy Lam (F.4E)
Natarie Tsu (F.4E)
Angel Woo (F.4E)
Winner
Judy Lam (F.4E)
Best Debater
Judy Lam (F.4E)
Best Interrogative Debater
Love in Society
1st Shatin Outstanding Sportsmen Election
Merit Prize
Certificate of appreciation
Joyful Foundation and Chung Ying Theatre
Drama Training Programme
-
Joyful Foundation and Chung Ying Theatre
Drama Training Programme
-
St. Teresa Secondary School
Bi-annual Swimming Gala Invitation Relay
Champion
Zhongshan University Law Faculty Hong Kong Students Association Limited
第十五屆基本法及國民常識 - 網 上問答比賽
Champion
Merit Prize
St. Rose of Lima's College - Art Club
Christmas Card Design Competition
First Prize
Second Prize
Third Prize
Most Creative Award
Merit Prize
St. Rose of Lima's College
Classroom Tidiness Campaign (First Term)
F.1A
F.1C
F.3A
F.5A
Champion
F.6E
First-runner up
F.4E
Second-runner up
St. Rose of Lima's College - Technology Department
Chinese Speed Typing Competition
First Prize
Second Prize
Third Prize
St. Rose of Lima's College
Wiseman - English Builder (School Ranking)
Champion
Second Prize
Third Prize
66th Hong Kong Schools.Speech Festival 2014-2015
Choral Specking
1st Prize
Shakespeare Monologue (Non-Open)
1st Prize
Dramatic Duologue
1st Prize
Shakespeare Monologue (Non-Open)
2nd Prize
Solo Verse Speaking (Non-Open)
2nd Prize
Dramatic Duologue
2nd Prize
Shakespeare Monologue (Non-Open)
3rd Prize
Solo Verse Speaking (Non-Open)
3rd Prize
Dramatic Duologue
3rd Prize
Dramatic Duologue (Cantonese)
Yuki Chan (F.6A)
Corette Yau (F.6A)
2nd Prize
Solo Verse Speaking (Cantonese)
1st Prize
Chinese Choral Speaking (Cantonese)
1st Prize
Youth Arch Foundation
Hong Kong Outstanding Students Award
Distinction
Ode to Joy Concert of ten thousand
Guinness World Records
'Most People Singing Live on a Radio Broadcast'
-
Tak Nga Secondary School
4X100M Invitaion Realy
First Runner up
Leisure and Cultural Services Department
2014 Hong Kong Youth Music Interflows
Silver Award
Hong Kong Gifted and Talent Development Institute
Hong Kong Talent Creative Writing Challenge 2015
Merit Prize
Hong Kong Schools Sports Federation
Hong Kong Inter-Secondary Schoools Gymnastics Competition
1st Runner-up
Hong Kong Inter-Secondary Schools Gymnastics Competition - Vaulting
Merit Prize
Hong Kong Schools Sports Federation
Hong Kong Inter-Schools Fencing Competition
Corliss Chau (F.2A)
1st Runner-up
2014 Hong Kong Youth Music Interflows
Western Orchestra
Bronze Award
SKH Tsang Shiu Tim Secondary School
The 2nd Invitational Scrabble Competition
Silver Cup Champion
Most Valuable Player
Most Score Word Award
St. Rose of Lima's College
Inter-class Scrabble Competition
Champion
Suicide Prevention Services
Gatekeeper Training Programme for Youth Suicide Prevention
-
St. Rose of Lima's College
The Inter-house Table Tennis Competition
Champion
St. Rose of Lima's College
The Inter-house Table Tennis Competition
Champion
1st Runner-up
2nd Runner-up
Hong Kong Young Women's Christian Association
Shatin District Joint School Leadership Training Programme 2014-2015
Best Project Award
Most Popular Leader Award
Outstanding Presentation Award
Award for Leadership Potential
Outstanding Young Leader Award
St. Rose of Lima's College
The Inter-House Basketball Match
Champion
St. Rose of Lima's College
The Inter-class Singing School Song Competition
Winner
Hong Kong Baptist University
The 8th Intervarsity Literary Competition
Young Writer Award
Asia Children Education Association
HK Secondary School English Writing Competition - Senior Secondary Division
Best Writer - Merit
The 67th Hong Kong Schools Music Festival
Chinese Orchestra
First Runner-up
The Harvard Club of Hong Kong
Harvard Book Prize Award
First Prize
Second Prize
Third Prize
St. Rose of Lima's College
Classroom Tidiness Campaign - Junior Section
Champion
1st runner-up
Classroom Tidiness Campaign - Senior Section
Champion
1st Runner-up
2nd Runner-up
St. Rose of Lima's College
Form One - Avid Reading Class Competition
Winner
St. Rose of Lima's College - PTA
PTA Picnic - Parent-Child Creative Photo-taking Competition 2014-2015
Most Outstanding Award
PTA Picnic - Parent-Child Creative Creative Essay Weiting Competiiton 2014-2015
Christy Lee's Father
Most Outstanding Award
St. Rose of Lima's College
The 26th Inter-House Volleyball Match
Championship
St. Rose of Lima's College
Inter House Compeition
Champion
Shatin Youth Association
11th Shatin Outstanding Students Selection
Scarlet Poon (F.1A)
Natalie Chen (F.3A)
Martina Chun (F.5A)
Outstanding Student Award
Natalie Chen (F.3A)
Grand Prize
Consumer Council
高級組冠軍
優異選題獎
嘉許獎狀
The 4th Fun Cup Debating Competition
Cherry Sum (F.6E)
Bella Chu (F.5A)
Yoyo Lee (F.4B)
Jackie Li (F.4B)
Erica Yeung (F.4E)
Cecilia Leung (F.3B)
Venus Chan (F.2A)
Hilda Lam (F.2A)
Holly Li (F.4C)
Judy Lam (F.4E)
Agnes Yeung (F.5E)
Champion
Holly Li (F.4C)
Judy Lam (F.4E)
Agnes Yeung (F.5E)
Best Debater
Hong Kong School Sports Feduation
-
Best Performance Athletic
Hong Kong School Sports Feduation
-
Best Performance Athletic
Volleyball Associtaion
Outreach Coaching Program - Volleyball Competition 2015
Captain:
Annie Shek (F.4E)

Vice Captain:
Cherry Cheung (F.4B)

Members:
Helen Woo (F.4B)
Cathy Cheng (F.4E)
Germaine Cheung (F.3A)
Kate Wong (F.3A)
Katrina Yan (F.3C)
Daisy Chan (F.3D)
Emily Tong (F.3D)
Charmaine Li (F.2B)
Esther Wong (F.2D)
Fenny Chan (F.1D)
-
上海市教育學會中小學外語專業委員會
上海學生英文報社
第十一屆雅思杯上海市高中英語辯論錦標賽
團體二等獎
團體優勝獎
Youth Arch Foundation
Youth Arch Student Improvement Award 2014-2015
-
St. Rose of Lima's College
Rosian Crown 2014-2015
Distinction
Merit

Copyright (c) 2009 St. Rose of Lima's College. All rights reserved.